Tel:  (0212) 689 06 60 - (0212) 689 82 83        
Fax:  (0212) 689 83 59
       

BAKALİT

BABakalit Leo Hendrik BAEKELAND (1863-1944) adlı Belçikalı kimyacı tarafından 1907 yılında bulunmuştur. Sıvı halde olan fenol ve formaldehit hammaddelerin reaktörlerde ısı verilerek katalizör ilave edilip reaksiyona sokulması sonucu jel haline dönüştürülüp soğutularak katı hale getirilmesi ve bu malzemelerinin kırılarak bakalitin ana hammaddesi olan yapay reçine elde edilmesi sağlanır..

KADaha sonra dolgu malzemeleri, pişirici, boya ve ek yardımcı malzemeler ile birlikte yapılan formülasyonla extruderden geçirilip kırılması ve granül haline getirilmesi sonucu oluşan termoset bir üründür. Bakalit hammaddesi pres veya Enj makineleri vasıtasıyla kalıp yardımıyla ısı verilerek hamurlaştırılarak kalıplanması ve soğuduktan sonrada işlevini tamamlaması sonucu istenilen malzeme meydana gelmektedir..

LİTIsıya dayanımı çok iyi olan Bakalit başta mutfak sektörü, otomotiv, makine ve elektrik sektöründe kullanılır. Avrupa standartlarına uygun bir şekilde üretilen Bakalit hammaddesi hiç bir şekilde kanserojen bir malzeme ihtiva etmez. Bilhassa Carbon gazı ve asbest.Gerektiğinde ms ds formlarıyla bu durum belgelendirilmektedir..

Strateji

Plan

Kalite

Memnuniyet

"Ayka Bakalit araştırma, geliştirme ve insan ilişkilerine önem veren bir işletmedir"